مولتی پارامتر رومیزی HI2020-2030-2040

DO یا همان اکسیژن محلول در آب چیست و چگونه اندازه گیری می شود؟

DO یا همان اکسیژن محلول در آب چیست و چگونه اندازه گیری می شود؟

زندگی همه جانوران موجود در سیاره ما به آب و اکسیژن بستگی دارد. DO یا همان اکسیژن محلول در آب برای گونه های آبزی و بقای آنها مهم است. از آنجا که سطح DO به طور مستقیم با کیفیت آب خوب مرتبط است ، این دو به یکدیگر وابسته هستند. عوامل زیادی می توانند سطح DO را تحت تأثیر قرار دهند . و درک این سطوح به منظور تصمیم گیری آگاهانه در مورد عملیات تصفیه فاضلاب ، مناطق هیپوکسیک ، تأسیسات آبزی پروری یا اکوسیستم های در مقیاس بزرگ ضروری است.

اکسیژن محلول به سطح اکسیژن آزاد و ترکیب نشده در آب یا مایعات دیگر اشاره دارد. این یکی از مهمترین پارامترها هنگام ارزیابی کیفیت آب به دلیل تأثیر آن بر ارگانیسم های موجود در بدن است. سطح DO که خیلی زیاد یا خیلی پایین است می تواند به زندگی آبزیان آسیب برساند و کیفیت آب را تحت تأثیر قرار دهد.

خرید اکسیژن متر هانا

در صورت تمایل به آشنایی با انواع DO متر های کمپانی HANNA روی اکسیژن متر پرتابل کلیک نمایید.

برای انتخاب مناسب ترین DO متر ( اکسیژن متر ) با ما تماس بگیرید.

با ستاره عرش آریا در ادامه مقاله همراه باشید.

اندازه گیری DO  یا همان اکسیژن محلول در آب

اکسیژن غیر مرکب یا اکسیژن آزاد (O2) اکسیژنی است که با هیچ عنصر دیگر پیوند ندارد. و اکسیژن محلول ، وجود این مولکولهای آزاد O2 در آب است. مولکول پیوندی اکسیژن در آب (H2O) در یک ترکیب قرار دارد و به عنوان DO حساب نمی شود. می توان تصور کرد که مولکولهای اکسیژن آزاد در آب همانطور که نمک یا شکر هنگام همزن انجام می دهند ، در آب حل می شوند. اکسیژن محلول از طریق هوا یا به عنوان یک محصول فرعی از فتوسنتز وارد آب می شود. از هوا ، اکسیژن می تواند به آرامی در سطح آب از جو اطراف پخش شود ، یا سریعاً از طریق هوادهی مخلوط شود ، طبیعی یا ساخته شده توسط انسان که معمولاً در کاربردهای آبزی پروری است.

هوادهی آب می تواند در اثر باد ، تندآب ها ، آبشارها ، تخلیه آب زیرزمینی یا اشکال دیگر آب جاری ایجاد شود. انواع مدل های هوادهی ساخته شده توسط انسان از پمپ هوای آکواریوم گرفته تا آبگیر تا سد متفاوت است. اکسیژن محلول همچنین به عنوان یک محصول ضایعات فتوسنتز از گیاهان فیتوپلانکتون ، جلبک ، جلبک دریایی و سایر گیاهان آبزی تولید می شود.

در حالی که بیشتر فتوسنتز در سطح صورت می گیرد ، بخش بزرگی از فرآیند توسط جلبک دریایی ، جلبک های زیر سطح و فیتوپلانکتون در زیر آب صورت می گیرد. به دلیل وجود مواد جامد محلول و سایر عناصر پراکنده کننده نور موجود در آب به نام کدورت ، نور می تواند در آب نفوذ کند.

اکسیژن متر چیست و چگونه مقدار اکسیژن را گزارش می دهد؟

 

DO متر یا همان اکسیژن متر ، میزان اکسیژن حل شده در محلول آبی را اندازه گیری می کند.

 

 پروب های اکسیژن متر چگونه کار می کنند؟

دو نوع اصلی از فناوری سنجش DO وجود دارد:

  • روش سنجش نوری مبتنی بر نوری
  • الکترودالکتروشیمیایی یا الکترود تحت پوشش غشاء .

 

واحد اندازه گیری اکسیژن محلول یا DO

اکسیژن تولید شده معمولاً در میلی گرم در لیتر (میلی گرم در لیتر) یا به عنوان درصدی از اشباع هوا گزارش می شود. با این حال ، برخی مطالعات DO را در قسمتها در هر میلیون (ppm) یا در میکرومول (امول) گزارش می کنند. 1 میلی گرم در لیتر برابر با 1 ppm است. رابطه بین میلی گرم در لیتر و درصد اشباع هوا در بالا مورد بحث قرار گرفته است و از نظر دما ، فشار و شوری آب متفاوت است. یک میکرومول اکسیژن برابر با 0.022391 میلی گرم است و این واحد معمولاً در مطالعات اقیانوسی استفاده می شود. بنابراین 100 امول در لیتر O2 برابر با 2.2 میلی گرم در لیتر O2 است.

محاسبه غلظت اکسیژن از  اشباع هوا با اکسیژن متر

برای محاسبه غلظت اکسیژن محلول از اشباع هوا ، شناخت دما و شوری نمونه لازم است. فشار بارومتریک قبلاً در نظر گرفته شده است زیرا فشار جزئی اکسیژن به درصد اشباع هوا کمک می کند. سپس در قانون هنری می توان از شوری و دما استفاده کرد تا غلظت DO در 100٪ اشباع هوا 10 باشد. با این حال ، استفاده از نمودار حلالیت اکسیژن آسان تر است. این نمودارها غلظت DO را در 100٪ اشباع هوا در دماهای مختلف و شوری نشان می دهد. سپس این مقدار با اندازه گیری درصد اشباع هوا برای محاسبه غلظت DO ضرب می شود.

در صورت علاقه می توانید جهت آگاهی بیشتر از انواع دستگاههای DO متر یا همان اکسیژن متر که عبارتند از اکسیژن متر پرتابل ، اکسیژن متر رومیزی ، اکسیژن متر آنلاین و نحوه کارکرد آن ها و دریافت

قیمت اکسیژن متر با ستاره عرش آریا نماینده انحصاری و رسمی کمپانی HANNA ، یکی از بزرگترین و مشهورترین تولید کنندگان با کیفیت انواع اکسیژن متر ، تماس حاصل بفرمایید و از مشاوره و دانش فنی کارشناسان ستاره عرش آریا برخوردار شوید.

نمایندگی انحصاری محصولات هانا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *